Potrawy z rybWalory odżywcze mięsa ryb są bardzo cenne i od wielu tysięcy lat ich zalety są doskonale znane.
Mięso ryb jest bogatym źródłem witamin z grupy B, wapnia, fosforu, a mięso ryb morskich zawiera też duże ilości jodu niezbędnego w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Ryby zawierają również, a może przede wszystkim pełnowartościowe białko, które jest bardziej lekkostrawne niż białko mięsa zwierząt rzeźnych.
Lekkostrawność ryb zależna jest od ilości tłuszczu i sposobu ich przyrządzania. Im większa zawartość tłuszczu w rybie (węgorz, halibut, ryby smażone) tym bardziej są ciężkostrawne. Ryby poddane gotowaniu mają mniejszą zawartość tłuszczu i są lekkostrawne.
Ryby cenione są także za ich walory smakowe. Doskonałym dodatkiem, który wydobywa subtelny smak ryb jest najpopularniejsza sól i pospolity pieprz. Przyprawy, które nadają się też do przyprawienia ryb zwłaszcza takich, które przeszły zapachem mułu i błota to gałka muszkatołowa, rozmaryn, tymianek, oregano. Można również stosować gotowe mieszanki przypraw ziołowych do potraw z ryb dostępne w handlu.
Ryby są produktem bardzo nietrwałym, dlatego przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na ich świeżość. Ryb, które poddane były zamrożeniu nie wolno powtórnie zamrażać.
Ryby można poddawać nie tylko gotowaniu i smażeniu, można także je dusić, piec, grillować, marynować i wędzić.  

Komentarze