Jak powinna przebiegać wigilia? I Trochę tradycji


Wieczerza wigilijna w polskiej tradycji. Nasza polska, piękna i wspaniała tradycja nakazuje zasiadać do wigilijnej wieczerzy tuż po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki. Odbywa się to na pamiątkę gwiazdy, która prowadziła Trzech Król do stajenki.
Wieczerzę powinno zacząć się od wspólnej modlitwy, również za zmarłych z naszych rodzin. Po modlitwie odczytuje się Ewangelię wg św. Łukasza, mówiącą o narodzeniu Dzieciątka Jezus.
Po Ewangelii rodzica łamie się opłatkiem i jest to najważniejsza chwila całego wieczoru symbolizująca pojednanie. Łamanie się opłatkiem rozpoczyna zazwyczaj najstarszy obecny członek rodziny i dzieli się nim ze wszystkimi po kolei wg starszeństwa i godności, życząc sobie wzajemnie szczęścia, zdrowia i miłości. Następnie zasiada się do wigilijnego wieczerzy i próbuje wszystkich potraw znajdujących się na stole.
Dawniej wieczerzę wigilijną spożywano w całkowitym milczeniu, aby nadać powagi temu wydarzeniu.W dzisiejszych czasach natomiast podczas wigilii prowadzi się rodzinne i pełne przyjaźni rozmowy.
Resztki potraw ze stołu wigilijnego podawano zwierzętom. Często również pozostawiano je na stole aż do powrotu z pasterki i wtedy dopiero je sprzątano. Wigilijne sianko, które w dzisiejszych czasach jest bardzo popularnym symbolem wigilii, dawniej leżało pod obrusem do Nowego Roku. Tradycyjnie na stole wigilijnym podaje się potrawy sporządzone z tego co urodziło się w polu, w sadzie, w ogrodzie, w lesie i we wodzie. Przypuszczać by można, że stąd rozpoczęła się tradycja podawania w tym szczególnym dniu ryby, jako główny składnik posiłku. Niemniej jednak wiele potraw symbolizowało jakieś łaski. I tak: chleb podany we wigilię miał zapewnić dobrobyt i zaczątek nowego życia, spożywany był ze solą, która zapewniała mądrość; kapusta z grochem na wigilijnym stole miała gwarantować urodzaj; jabłko w potrawach miało chronić przed bólem gardła; orzechy były gwarantem zdrowych zębów; suszone grzyby natomiast zapewniały domowi pieniądze; kaszy powinna była skosztować każda gospodyni, aby gospodarz oddawał jej całe swoje dochody na utrzymanie rodziny.

Komentarze