Jak zaplanować grilla?Wraz z nadejściem dobrej pogody i rozpoczęciem sezonu grillowego, zdarza się, że jesteśmy gośćmi lub sami zapraszamy gości na grilla. Aby przyjęcie było udane musimy zadbać o odpowiednią oprawę samego procesu grillowania.
Przygotowałem w kilku punktach niezbędne wiadomości dotyczące zasad grillowania, o których warto pamiętać.1. Palenisko. 

Jeśli używamy węgla drzewnego albo brykietu przygotujmy sobie trochę cienkich drewienek do rozpałki. Nie polecam rozpałek na grilla, najlepiej wykorzystać tradycyjną metodę. Gdy używamy do grillowania kawałków drzewa to osobiście uważam, że najlepsze do tego celu będą drzewa owocowe (wiśnia, czereśnia, jabłoń, śliwa), bardzo popularne są również buk i olcha. Kategorycznie odradzam używania drzewa iglastego i brzozy. Jeżeli nie chcemy, aby drzewo paliło się mocnym ogniem, tylko wydawało aromatyczny dym, można drzewo odpowiednio wcześniej namoczyć we wodzie. Przygotujmy sobie również plastikową butelkę z wodą, z dziurką w korku, aby przygaszać ogień kiedy drzewo mocno się rozpali.


2. Ruszt, łopatki i szczypce. 

Dopilnuj, aby były czyste i nie miały resztek potraw z poprzedniego grillowania. Przygotujmy sobie odpowiedni zestaw łopatek, szczypców do obracania i przekładania potraw na grilla oraz jednorazowych tacek do grillowania.3. Jedzenie.

Szaszłyki, karkówki, piersi z kurczaka, piersi z indyka, skrzydełka, ćwiartki z kurczaka, ryba:

Niektóre produkty, żeby po usmażeniu dobrze smakowały wymagają wcześniejszej obróbki. Gdy odpowiednio wcześnie nie zadbamy o zamarynowanie mięsa pozostanie nam kupienie gotowych produktów w marynacie dostępnych w wielu sklepach. Ja jednak polecam zadbać o to samemu. Do grillowania przygotowujemy przeważnie mniejsze i cieńsze kawałki mięsa, więc około 24 godziny marynowania powinno wystarczyć. Oczywiście jeśli jesteśmy w sytuacji podbramkowej i nie mamy tyle czasu, to lepsze nawet kilka godzin niż wcale.
Przed grillowaniem lepiej usunąć nadmiar przypraw z produktów przeznaczonych do grillowania, np. czosnku, cebuli itp., żeby się nie spaliły podczas smażenia, bo spalone nadają potrawie gorzkiego smaku.

Kiełbaski, krupniok(kaszanka), boczek, warzywa:

Tych potraw nie trzeba wcześniej marynować. Można spokojnie przyprawić przed samym grillowaniem.

Sałatka: 

Najlepszym dodatkiem do grillowanych potraw jest sałatka ze świeżych warzyw, ponieważ warzywa odgrywają ważną rolę w trawieniu i przyswajaniu potraw mięsnych. Najlepiej, żeby taka sałatka była przygotowana na bezpośrednio przed spożyciem, zachowa wówczas swoje walory smakowe, a warzywa nie stracą swoich wartości odżywczych. Jeśli jednak nie mamy warunków do przygotowania sałatki przed spożyciem i musimy przygotować ją wcześniej to pamiętajmy, aby przechowywać ją w lodówce (nawet turystycznej) co pozwoli na przedłużenie jej świeżości.

Masz jeszcze jakieś ciekawostki. Pisz w komentarzach. :)


Jak przygotować się do grilla? O czym nie zapomnieć na robiąc grilla?

Komentarze